warsztaty

warsztaty spoken word/slam poetry są najlepszą formą doświadczenia różnicy pomiędzy poezją pisaną z myślą o scenie, od tej pisanej z myślą o kartce. od wielu lat występuję na scenie spoken word w roli poety i prowadzącego slamy poetyckie, brałem udział w warsztatach prowadzonych przez specjalistów: m.in. Boba Holmana, Mahogany Browne, Polarbeara.

podczas warsztatów poruszam zagadnienia teoretyczne (czym jest spoken word/slam poetry) oraz przeprowadzam ćwiczenia, zawierające elementy creative writing, prezentacji scenicznej, emisji głosu oraz udzielam praktycznych wskazówek. program warsztatów jest za każdym razem dostosowywany do odbiorcy. inaczej wyglądają warsztaty dla doświadczonych slamerów, a inaczej dla dzieci, które poprzez spoken word uczą się nieskrępowanego wyrażania swoich myśli i emocji w formie poezji.

przygotowałem i przeprowadziłem szereg warsztatów dla dorosłych, młodzieży i dzieci:
podczas edycji kampanii Wiersze w Metrze – Poetry from Poland
podczas festiwalu literatury Pencilfest w Warwick
dla Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem
dla Stowarzyszenia Program STACJA
dla infoQultura
dla Fundacji Bezpieczne Miasto
dla Reykjavík Bókmenntaborg UNESCO
dla Stowarzyszenie Kulturalne j’ARTe
dla Bund der Jugend der Deutschen Minderheit

w 2012 roku uczestniczyłem w Projekcie Pilotażowym Poezji Alzheimerowskiej w Polsce. przy wsparciu Ambasady USA w Warszawie, PPA poprowadziło pilotażowy projekt w Warszawie i Krakowie. współprowadziłem warsztaty w takich warszawskich ośrodkach jak:
Dom Pomocy Społecznej im. Matysiaków
Centrum Alzheimera
Ośrodek Pielęgnacyjno-Opiekuńczy

od marca do czerwca 2012 r. w Galerii EL zrealizowane zostały dwa bloki warsztatowe w ramach projektu: Miasto_słowo_dźwięk. Warsztaty z formami przestrzennymi.

uczestnicy prowadzonych przeze mnie warsztatów spoken word zapoznali się z technikami pisania kreatywnego oraz występowania z poezją na scenie – efektem końcowym był poetycko-muzyczno-wizualny show inspirowany poszczególnymi formami przestrzennymi oraz historią Biennale Form Przestrzennych w Elblągu.

“Namówienie młodego człowieka do przeczytania poetyckiego utworu jest trudną sztuką a nakłonienie do tego, by spróbował sam takowy stworzyć wydaje się zadaniem karkołomnym. Dzięki warsztatom slamu poetyckiego to się udaje.
W naszej szkole mieliśmy już okazję dwukrotnie organizować takie warsztaty.
Interesującym było poznanie powstałych podczas warsztatów tekstów. Wytworzona podczas zajęć atmosfera sprawiła, że uczniowie mówili o tym co ich cieszy, co smuci, co frustruje w sposób bardzo otwarty. Co więcej, podczas finału odważyli się stanąć przed rówieśnikami i zaprezentować swoją twórczość. Poddali ją ich weryfikacji. (…) uczyli się także podczas warsztatów (praca z interpretacją tekstu, postawa na scenie, użycie mikrofonu, nawiązanie kontaktu z publicznością). Udało się uczynić z literackiej twórczości przedmiot zainteresowania młodzieży. Przez dwugodzinny czas trwania finału pełna sala młodzieży gimnazjalnej w skupieniu, żywo reagując na treści słuchała poezji autorstwa ich kolegów i w ich wykonaniu.”

Ewa Czerwieniec (Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna w Zakopanem)